„Umjetni(čki) laboratorij“ je interdisciplinarni istraživačko-izvedbeni projekt koji kao središnji tematski interes postavlja proces kolaboracije između umjetnika i antropologa/etnologa s naglaskom na detektiranju sličnosti i razlika unutar njihovih metodoloških pristupa. Polazišna ideja kako je izvedba istovjetna istraživačkom procesu te da se same metode ne mogu odvojiti od onoga „o čemu izvedba govori“, istraživanje stavlja u kontekst umjetničke prakse. Ovaj projekt želi kako teorijski, tako i praktično kroz okupljanje suradnika s različitim metodološkim pozadinama kroz niz susreta propitivati i razvijati istraživačko-umjetničku metodologiju kroz intervenciju u postojeće metode ili invencijom novih, kroz procese „posuđivanja“ i re-kombinacije. Model privremenog laboratorija tako postaje modalitetom koji omogućuje okupljanje različitih konstitutivnih jedinica samog istraživanja – informanata, subjekta istraživanja, članova istraživačkog tima…Vrst ogledala u kojemu se istraživači prevode u istraživačke subjekte i obrnuto. Kao cilj se postavlja formiranje metodoloških prototipa koji su aplikabilni na razne buduće projekte svakom sudioniku ponaosob.

Voditeljica projekta i radionica je Nikolina Rafaj.

Projekt se provodio 2022. godine, a rezultat radionica je booklet dostupan na ovom LINKU.

Nastavak istraživačkog rada na ovom projektu održan je u 2023. godini.

Opis programa:
Kontekst
Potraga za pitanjima
i ponekim odgovorom
koji također može završavati upitnikom

Svojevrsni priručnik „Umjetni(čki) laboratorij“ nastao je u sklopu interdisciplinarnog istraživačko-izvedbenog projekta koji je kao središnji tematski interes postavio proces kolaboracije između umjetnika i antropologa/etnologa s naglaskom na detektiranju sličnosti i razlika unutar njihovih metodoloških pristupa. Polazišna ideja kako je izvedba istovjetna istraživačkom procesu te da se same metode ne mogu odvojiti od onoga „o čemu izvedba govori“, istraživanje stavlja u kontekst umjetničke prakse.
Spomenuti priručnik zapravo je zbir pred-istraživačkih naputaka koji budućoj istraživačici ili istraživaču služe kao alatke, podsjetnici ili izazovi kako se uopće upustiti u sam proces metodološke i kreativne potrage. Neka vrst vođenog lutanja.
Istovremeno ga se može promatrati kao gustu metodološku mrežu, ali i kao mapu koja potencira kreativnost, ovisno o poziciji koju zauzme sam istraživač-ica. A nije isključno ni objediniti dane perspektive.

Proces
U projekt su bile pozvane autorice koje djeluju u različitim izvedbenim kontekstima, te smo zajednički prolazile temeljne postavke samog priručnika, pritom tražeći nove definicije temeljnih pojmova i-ili problemskih polja koje on nudi, poput – kreativnog potencijala istraživačkih metoda, tipologije mogućih i nemogućih terena, načina strukturiranja intervjua… Naglasak smo pritom stavljale upravo na zajednički nazivnik – koji gledanje i slušanje određuje kao aktivnosti, koje se vježbaju, reflektiraju, rasplinjuju i iznova nastaju.
Uz različitost naših ‘nultih istraživačkih terena’, kao spojnica nametnula se autoetnografska praksa – kao praksa koja često zamućuje granice, oblikujući fikcije i druge načine bivanja istinitim kroz prepisivanje „sebstva“ unutar društvenog svijeta (Denshire, 2013.).
Autoetnografija otvara prostor otpora između individualnog (auto-) i kolektivnog (ethno-) gdje pisanje (-grapho) singularnosti ne može biti zatvoreno. Autoetnografija je također shvaćena kao kritični pristup spram zahtjeva za privilegiranim govornikom koji ponekad kao da želi istraživati bilo čiju socijalnu i kulturnu stvarnost osim svoju – vrst nadilaženja vlastite privilegiranosti koja se dovodi u pitanje uz popratnu dekonstrukciju vlastitog diskursa.
Sam priručnik tako je postao terenom za istraživanje. Svaka autorica dobila je određen stupanj slobode da tom terenu pristupi s vlastitim ‘povećalom’, tražeći unutar njega prostor u koji bi mogle usidriti vlastito istraživanje.

Radovi
1. OSTACI U ZVUKU
Autorica Nina Bajsić
2. METODOLOGIJA
Autorica Matea Bilosnić
3. ŠTO UNAJMLJUJEMO
Autorica Maja Ležaić
4. TIŠINA I JEZIK
Autorica Lucija Klarić
5. ZELENI TRG
Autorica Iva Visković Križan